Augusztus kincsei erdőn-mezőn – A „Börzsöny kapuja” gyűjtögetős túrák ajánlásával
Augusztus – az év nyolcadik hónapja a Gergely-naptárban, és 31 napos. Nevét a híres római császárról, Augustus Octavianusról kapta. Az, hogy ez a hónap – különös módon – a július után szintén 31 napos, annak köszönhető, hogy Augustus császár ugyanannyi napot akart, mint amennyi a Julius Caesarról elnevezett júliusban – a cikk „Börzsöny kapuja” gyűjtögetős túrák ajánlásával.
Augusztusban az anyaszéna levágását követően – ha a június végi és júliusi esők is segítették – akkor a mezőkön, réteken, kaszálókon sok-sok ehető, fűszerező és gyógyhatású növényfaj sarjad, és kínálja leveleit, hajtásait.
Ez a sarjúnak is nevezett másodnövekedés a hatóanyag, és a tápérték tekintetében jelentősen elmarad az elsőtől. Ennek ellenére még mindig jobb ez a tiszta forrásból származó alapanyag, – no meg a gyűjtögetéshez tartozó egészséges séták és a testmozgás miatt is érdemes gyűjtögetni.
Természetesen ennek a hónapnak is megvannak a növényei, melyeket a legmagasabb értékük miatt, kifejezetten most érdemes (kell) begyűjteni. Ezek közül megemlítek néhányat abban a reményben, hogy sok olvasó „kigugglizza” a bővebb ismertetőket tudástára bővítése végett.
A katángkóró – teája a máj, az epe támogatására, gyógyítására javasolt. A szurokfű, avagy vadmajoranna – nemcsak fűszer, de a megfázásos betegségek egyik legerősebb gyógyítója is. Teája mellett, illóolaját is használhatjuk.
Közönséges galaj – érdekessége, hogy a pajzsmirigy működését normalizálja, azaz főzetét alul- és túlműködés esetén is érdemes fogyasztani, továbbá a mezei zsurlónak a föld feletti meddő hajtását gyűjtjük. Az útifűnek, és a zsályának a levele tartalmazza a hatóanyagot. Az orbáncfű is előfordul még virágzó állapotban, erről a gyógynövényről a leveleket és a virágokat együtt szedjük. Az aranyvesszőnek, és a kisvirágú füzikének, a virágos-leveles hajtását gyűjtjük, utóbbit tőlevelekkel együtt. Leveleket szedhetünk még az áfonyáról, a fekete ribizliről (ilyenkor már a termés is gyűjthető), a málnáról, a szamócáról és a szederről. A csalán frissen fosztott levelei egész nyáron szedhetők.
Augusztusban nem csak virágok, levelek szolgálják egészségünket, de nagy gyógyhatású termések is betakarításra várnak, melyekből igen finom készítményekkel rakhatjuk meg a kamránk polcait.
Kezd érni a földi és a hamvas szeder, így, ha kellő időnként locsolja az ég, heteken át ehetjük a folyamatosan érő szemeket. Főzhetünk szörpöt, lekvárt, készíthetünk fermentált üdítőt. A kulináris élvezet mellett, a magas pektintartalma csökkenti a koleszterinszintet és az érelmeszesedést. A szederből főzött lekvár hashajtó hatása ismert, de a magas antioxidáns tartalma miatt nagyon hatékony a szabad gyökök elleni védekezésben. Így jelentős rákmegelőző és gyógyító hatása.
Beérik a feketebodza bogyó, amit szörpnek, lekvárnak főzhetünk be. A bogyó nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, makro- és mikroelemeket, cukrokat, savakat, cseranyagokat és pektint. Antiszeptikus hatása kimagasló (A fekete bodza kivonat elnyerte a legjobb új egészségügyi terméknek járó első díjat az USA-ban és Belgiumban)
A hónap második felében kezd érni a húsos som, de ez lesz a szeptember fő gyümölcse is, majd a következő cikkben részletezem.
A „BÖRZSÖNY KAPUJA GYŰJTÖGETŐS TÚRÁK” szombatonként zajlanak, csütörtöktől lehet jelentkezni a „Gyula bátya háza tája” ( https://www.facebook.com/gyula6511 ) facebook oldalon üzenetírással. Privát túrák is rendelhetők. A kirándulások gyerek, nyugdíjas és kutyabarát események és tömegközlekedéssel is elérhetők.
(K.Gy.)