Gyógyító gombák, zöld dió és vadmálna – avagy júniusi gyűjtögetés a Börzsönyben

Június a természet ünnepe – bőség, illatok és ízek hónapja.

A nyári napforduló közeledtével újra megtelik élettel az erdő: vadmálna virágzik, a fákon zöld diók bújnak, és megjelennek az első vargányák is. Aki ilyenkor járja a Börzsönyt, nemcsak a friss levegőt és a madárdalt élvezheti, hanem felfedezheti az erdő sokféle ehető és gyógyító ajándékát is. Cikkünk egy kis ízelítőt ad abból, mi minden gyűjthető júniusban – és miért éri meg útra kelni a „Börzsöny kapuja gyűjtögetős túrák” egyikén.

2025 májusa közepén, amikor e cikket írom a lapzárta kényszere miatt, bizony szomorúan állapítható meg, kedves Börzsönyünkben tovább tart az aszály, minek okán igencsak felértékelődik a mondás: „májusi eső aranyat ér”. „Normál” időjárás esetén az első nyári hónap a gyűjtögetők számára a dúskálás hónapja, mondhatni „minden is” gyűjthető. Sok-sok gyógynövény, fűszernövény és ehető növény van június bőkezűségében és a nagyon népszerű gombafajok (vargányák és rókagombák) ún. első hulláma is ekkorra esik … mondom, „normális” mérsékelt égövi időjárás esetén. Írásom terjedelemkorlátja okán csak érdekességeket emelek ki a sokféleségből, remélve, hogy néhányaknak felkelti érdeklődését a júniusi gyűjtögetésre ekképpen kinyitott ajtó, és belép rajta mélyebben körülnézni a bőség kínálatában.

Ám nem szabadulok a szárazság aggasztó állapotától, így javaslom, reménykedjünk együtt, hogy a következő 30 napra előrejelzett csapadék meg is érkezik, de mindenképpen fohászkodjunk, hogy június nyolcadikán, Medárd napján essen, hisz sok évszázados megfigyelés szerint, ha aznap esik, akkor további negyven napon át lesz csapadék! Feléledne a természet és lenne egy bőséges nyarunk, valamint egy gazdagra megalapozott őszünk.

Május közepétől júliusig virágzik az erdei málna (vadmálna).

Gyerekkoromban a Börzsöny lankái világhírű málnatermő vidékként váltak ismertté. Sajnos, a felmelegedés, a mediterrán jellegűvé alakuló időjárásunk már nem kedvez e növénynek, de az erdei málna még sok árnyékos, nedvesebb területen megtalálható – hála az égnek, mert nagy értékű, összetett gyógynövény. Mivel erősen vízfüggő, így patakok mentén, források közelében, árterekben lelhetjük fel. Házipatikánkba virágzásakor a leveleit gyűjtjük, amelyek nyersen is ehetők. A szárítmányából készült főzet bizony sok bajra gyógyír ( https://www.naturalherbs.ro/hu/project/erdei-malna/ ), különleges termését talán nem is lehet nem szeretni – kiváló szörp és lekvár alapanyag.

A népi gyakorlat szerint Szent Iván napjáig kell begyűjteni a zöld dió terméseket a csodálatos kulináris élményt nyújtó befőtt, lekvár, szörp, likőr elkészítéséhez – mielőtt a burok alatt a csonthéj kikeményedik.

Manapság egyre kevesebben vállalják fel a késztermékhez vezető hosszadalmas macera miatt a nevezett készítmények előállítását, befőzésnél 3 nap a főzicske, mire üvegekbe kerül. Tovább bonyolítja a dolgot az utóbbi időkben tobzódó burokfúró légy invázió miatti sok „kukacos” termés. Ám a fantasztikus finom végeredmények nem csak az ízviláguk miatt értékesek, de a közismert gyógyhatások jelentős tartalmát is megőrzik.

A gombamániásoknak hagy emeljem ki a június nagy gombái közül a populáris ÍZLETES VARGÁNYÁT

– azért, mert ez a népszerű étkezési gombafaj kimagasló gyógyító képességekkel rendelkezik: – immunerősítő, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, emésztést támogató. Gátolja a káros sejtburjánzást /rák megelőző és utókezelő/ Csökkenti a koleszterinszintet és vércukor szabályozó hatású.

Ennyi „ajtónyitás” fért a cikkbe, de bátran keresgélj a világhálón június kincsei után … járd a természetet, persze, egy hozzáértő vezető nem árt!

A „BÖRZSÖNY KAPUJA GYŰJTÖGETŐS TEREPGYAKORKATTÚRÁK” szombatonként zajlanak, csütörtöktől lehet jelentkezni a „Gyula bátya háza tája” facebook oldalon üzenetírással. Privát túrák is rendelhetők. A kirándulások gyerek, nyugdíjas és kutyabarát események és tömegközlekedéssel is elérhetők.

(K.Gy.)

Ha tetszett a cikk oszd meg!