Kakasszóra ébredni, “tyúkólban” aludni – legalább pár napig

A Mátra déli lábánál egy csendes kis faluban, Kisnánán található a Bari tanya, ahol Tari Tünde gazdaasszony kifejezetten azokat a vendégeket várja, akik szeretnék megtapasztalni az igazi vidéki életet. Nem csak szálláshely, hanem önmagában egész napos program az állatok hadával, megannyi teendővel és a finom falatokkal. A környéken ráadásul számos látnivaló várja az utazókat a tanyával szemközt álló vártól, a túraútvonalakon át a közvetlen közelben található Egerig.


Nem is tudják, hogy milyen felejthetetlen élményből maradnak ki azok, akik nem ébredtek még kakasszóra és nem töltöttek el legalább néhány napot egy igazi tanyán. A mai rohanó világban mindenkinek szüksége van időnként arra, hogy nyugodt körülmények között pihenhessen vagy kimozduljon a komfortzónájából és olyan dolgokat próbáljon ki, mint előtte még soha.

Ezt látta meg Tari Tünde is, aki már tíz éve várja saját tanyáján a vendégeket. Kisnána központjában, a gyönyörűen felújított várral szemközt áll a Bari Tanya a maga állatseregével, régi paraszti portából kialakított falusi vendégházával és a gazdaaszony őszinte kedvességével. A hely sokaknak nyújtott az elmúlt években felejthetetlen kikapcsolódást. Bár jellemzően gyerekcsoportok a vendégek, számos visszatérő család, szerelmespár és baráti társaság választja pihenése helyéül az idilli környezetet.

Kipróbálható a gazdálkodás

Bár senkire sincs semmi rákényszerítve, a vendégek néhány napra akár a parasztudvar gazdái is lehetnek. A kacsa, liba, tyúk, kecske, bárány, malac, ló, kutya, macska ellátása mellett szénagyűjtéssel, gyümölcsszedéssel, kerti munkával, óltakarítással, konyhai segédkezéssel telhet az idő. Tünde természetesen mindenben szívesen segít és tanácsokat ad, de a szépen felcímkézett edényeken például látszik, melyik eleséget melyik állatnak kell kiosztanunk.

„Legújabb hóbortom, hogy olyan városi, de kiszakadni vágyó embereknek mutatom meg ezt a világot, akik valóban kíváncsiak rá. Tényleg megmutatom a széppel és rosszal együtt, őszintén válaszolok a kérdéseikre, itt mindent kipróbálhatnak” – mondta Tari Tünde, akinek bőven van már rutinja a tanyasi életbe való bevezetésben, hiszen minden nyáron táborozó gyerekcsoportokat fogad egy-egy hetes turnusokban.

Természetesen a kemény munkáért járó jutalom sem marad el a négy napraforgós minősítésű falusi szálláshelyen. Itt főként a háztáji finomságokra gondolunk, hiszen a menün szerepel a kapirgálós csirke tojásából készített rántotta, mennyei lángos, helyi szörpök, lekvárok, sajtok és „disznóságok” is.

A parasztudvaron este tábortűz, sütögetés, bográcsozási lehetőség várja a vendégeket. A hosszú napot pedig a Bari tanya három szobájának egyikében pihenhetjük ki, amelyeknek már a nevei is beszédesek: „Fecske szoba”, „Istállószoba” és „Tyúkól”.

Kis vár, nagy élmények

A Bari tanya udvarából is gyönyörű kilátás nyílik a kisnánai várra, ami a késő középkori magyar nemesi rezidenciák egyik legszebb emléke. A szokatlan módon nem hegytetőre, hanem a település belsejébe épült várat igazából a legutóbbi, nagyszabású felújítás tette az idegenforgalom térképére.

A vár legjellegzetesebb része a gótikus, fent nyolcszögletűvé váló templomtorony, az egykori szentélyben látható Kompolti László faragott gótikus sírköve. A kaputorony tetejéről, a felújított kilátóteraszról csodálatos panoráma terül szemünk elé.

A szokásos vártörténeti kiállításokon és kőtáron kívül egy érdekes opálgyűjteményt is láthatunk, Magyarország legnagyobb, négymázsás opálját őrzik a várban. Az országban harmadikként jelentek meg a falak között a kronoszkópok, melyek segítségével megcsodálhatjuk, hogy milyen is lehetett régen a vár és az itt élő emberek élete.

Télen és nyáron számos program szórakoztatja a helybélieket és az idelátogatókat, így kézműves és karácsonyi vásárok, előadások. Akik szeretnének még többet megtudni a vár történetéről, azok ne mulasszanak el részt venni az óránként induló, hat perces 3D-vetítésen sem.

Szerencsehozó sárkány: dobj pénzérmét a kútba, és kiderül, alszik-e!

A helybeliek úgy tartják, hogy egyszer régen egy szerencsehozó sárkány élt a Mátra erdeiben. A Kompolti család utolsó férfi tagjának halálakor a sárkány megsiratta a családot, s mivel a vártemplomban helyezték örök nyugalomra a falu urát, a sárkány leereszkedett a vár kútjába, hogy mellette lehessen. Ezeréves álom vette így kezdetét. A legenda úgy tartja, hogy az ezer év letelte után a sárkány felébred, a várfalak újra felépülnek, a lovagok pedig visszatérnek, és őrködnek a szeretet és béke felett. Ám amíg ez az idő eljön, a sárkány addig is szerencsét hoz azoknak, akik leheletét belélegzik, ha ásít. Hogyan? Egy pénzérmét kell a vár kútjába dobni, s ha nem hallatszik lentről a koppanás, akkor ásít a sárkány, így az érme a nyitott szájába hull. Ellenben ha koppan a pénz, akkor a sárkány alszik, s a pénz a pikkelyére esett.

Kisnána legendamesélője, az igazi lokálpatrióta Csabai András erről és számos más misztikus történetről szívesen mesél vezetett séták keretein belül a várban, valamint Kisnána más jeles helyszínein is.

Csillagtúra Kisnánáról

A Budapesttől 100 kilométerre található, alig 1000 lelket számláló település remek kiinduló bázis túrázáshoz és kiránduláshoz: innen indul a Mátra 115 teljesítménytúra és a mátraaljai körtúra is. Emellett Kisnána pont félúton található Gyöngyös és Eger között, így akár egy-két hetes nyaralásokat is meg tudunk tölteni izgalmas programokkal a környéken.

Ha tetszett a cikk oszd meg!