Az októberi erdő gyűjthető kincsei –  A Börzsöny kapuja gyűjtögetős túrák ajánlásával

Október, az év tizedik hónapja. A latin octo szóból származik, melynek jelentése nyolc – utalva arra, hogy eredetileg ez volt a nyolcadik hónap a római naptárban mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez. A népi kalendárium Mindszent havának nevezi.

Sokunk kedves hónapja ez, a lágy napfény, a misztikus pára, a csendes eső elringatják lelkeink, lenyugtatják a lendületünk, jólesően elmélázik a természet is. Szeretünk a vastagodó avarban sétálni, hallgatni az elmélyülő csendet, a hollók kurrogását, a lehulló levél, makk durranását.

A gyűjtögető természetjáró – még ha maga is lelassul – nem marad zsákmány nélkül.

Igaz, a zöld növények már nem alkalmasak a begyűjtésre, de a föld feletti termések és a föld alatti gyökerek, hagymák bőséges „munkát” adnak túráink során.

A föld alattiakból kiemelem a medvehagyma hagymáját, ami ugyan úgy használható fel, mint a levele, virága, ugyanazok az egészségre gyakorolt jótékony hatásai – de elsősorban a kis háztáji medvehagymás ültetésére javasolt. Foltszerűen ássunk, hogy a maradó hagymák majd a magjukat a kiásottak helyére hullassák, így nem okozunk katasztrófát a vad medvehagymásban.
A föld alatti gyökerek közül a mezei katángot mindenképpen érdemes kiemelni, mert a gyökerében lévő inulinprebiotikumként viselkedik, kedvező közeget biztosít a belek megfelelő működéséhez, hasznos baktériumok fejlődéséhez. (Inulin cukorbetegek által is fogyasztható édesítőszer). A katángkóró májat, vesét, lépet tisztít, az epehólyag tökéletes kiürítését segíti elő, leválasztja a vizet, étvágygerjesztő. Elősegíti a bélműködést, nem engedi, hogy az elfogyasztott étel, mind felszívódjon és lerakódjon a szervezetünkben. Ebből eredően a fogyasztóteák egyik alkotóeleme.

Katáng gyökér

Az október termései közül a csipkebogyó gyűjtése a még kemény (dér nem csípte), hibátlan héjú szemekkel már folytatható, mert ezek a legmegfelelőbbek az aszalásra (szárításra) a közismert, nagy gyógyerejű immunerősítő téli „tea” alapanyagának.

csipkebogyó

Ugyancsak a gyógyfőzet szárítmányhoz, azaz csipkéhez hasonlatosan kell gyűjteni a szív és keringési rendszerünk legjobb karbantartóját, a galagonyabogyót.

galagonya

Közismert termés a kökény is – sajnos egy ideje, bár virágzik tavasszal bőségesen, termése ősszel alig van. Aki talál, gyűjtse, mert aszalva (szárítva) ez is kiemelkedő hatású: erősíti az immunrendszert, kiváló C-vitamin forrás, jótékony hatással bír a szív- és érrendszeri panaszokra, fokozza az anyagcserét. A gyümölcs enyhén fogyasztó hatású, így fogyókúrák kiváló, vitamindús serkentője is egyben.

kökény

Sajnos, a cikknek adott terjedelem szűk ahhoz, hogy részletesebben írjak a szelídgesztenyéről, dióról, feketedióról, bükkmakkról, de ha csak a kulináris felhasználáshoz a mostani piaci árakat nézzük, beláthatjuk, hogy aki tud az erdőkben megbúvó és termő fákat ezen fajokból, annak kincseskamrája az a terület.

A földre hullott gesztenyebarna makkocskák kb. 40% zsírt tartalmaznak, gazdagok telítetlen zsírsavakban, ezenkívül értékes fehérjét, ásványi anyagokat, nyomelemeket, így például cinket és vasat is találunk bennük.

Szóval az október is bőséggel kínálja a gyűjtögetni valókat. Ne feledjük, hogy a gyűjtögetős túra nem csak a kiadós séta miatt tesz jót az egészségünknek, de a hajlongás (le, hátra, oldalra), a kéz mozdulatai mindenfelé, a fej forgatása, az egyenetlen talajon egyensúly fenntartása erősíti izmainkat, javítja a keringést – a túrázókat befogadó természet pedig enyhíti a stresszt, a szorongást és a lelki bánatot.

A „BÖRZSÖNY KAPUJA GYŰJTÖGETŐS TÚRÁK” szombatonként zajlanak, csütörtöktől lehet jelentkezni a „Gyula bátya háza tája” (  https://www.facebook.com/gyula6511 ) facebook oldalon üzenetírással. Privát túrák is rendelhetők. A kirándulások gyerek, nyugdíjas és kutyabarát események és tömegközlekedéssel is elérhetők.

(K.Gy.) 

Ha tetszett a cikk oszd meg!