Téli kincsvadászat a Börzsönyben: Mutatjuk mit lehet még a téli hónapok alatt is gyűjtögetni!

Azt gondolhatnánk, hogy a tél, a hideg, a hó (manapság inkább eső) a többséget a meleg szobákba, közösségi terekbe zárja és a kirándulás, a ritkán szép időben már csupán testmozgásra, légfrissítésre, szépségek csodálására jó. Persze hogy jó a friss levegőn, jó a téli napsütésben, vagy a havas terepen, hiszen a természet teremtő-gyógyító erői így is a hasznunkra válnak.

A gyakorlott gyűjtögetők – a kezdők meg majd beletanulnak -, tudják már, hogy bizony van mit keresgélni e zord hónapban is.

Ráadásul az ilyenkor fellehető kincsek többsége igencsak jót tesz az egészségnek.

A fagycsípte csipke és kökénybogyó áldásos gyógyító hatásairól és a kulináris élmények csimborasszóját nyújtó ízeiről mindenki hallott – sokan tapasztalták, élnek vele -, de van még zsákmánykínálat a vadonban bőséggel.

Itt van például még két örökzöld növény: a fehér és a sárga fagyöngy (ez a ritkább, én főleg tölgyeken találkoztam vele – a legenda szerint ez alatt kell azt az életre összekötő szerelmes csókot váltani). Mindkét növény szimbiózisban él a gazdával (nem élősködők), és mindkettő leveles ága keresett, szívesen használt dísze az adventi koszorúknak, ajtó és asztaldíszeknek – a bogyókat nem érdemes a melegbe bevinni, elfolyósodnak. Gyógyhatása CSAK a fehér fagyöngylevélnek van, nagyon erős a vérnyomáscsökkentő, így gyógyszerszedés mellett nagyon óvatosan szabad használni. A fehér fagyöngy gyakori a fűz és a nyárfa fajokon, árterekben viszonylag könnyen gyűjthető. Érdekesség még, hogy könnyen áttehető sok más fafajra is – magam egyre több kert gyümölcsfáin is megcsodáltam – a gazdák elmondása szerint azért telepítették oda, hogy télen is legyen zöld a fákon.

Fehér fagyöngy

És, akármilyen meglepő, de gombászni is lehet télen!

Vannak azok a gombafajok, amelyek amíg nem fagynak mínusz négy fok alá tartósan, kiolvadás után, vagy akár hótakaró alatt is tovább növekednek.
Ilyen a népies nevén fagygombának is nevezett, nagytestűre növekvő, igen aromás – épp ez aroma miatt sokak által kedvelt, vagy épp nem szeretett -, lilatönkű pereszke. Ez a gomba szinte bármilyen módon elkészíthető – én leginkább ecetes savanyúságnak, vagy vadasan kedvelem.

Lilatönkű pereszke

Gyakorlatilag egész télen megtalálható a késői laskagomba, gyakran brutális mennyiségben és nem csak étkezési értéke, de brutális gyógyhatásai is vannak (pl. onkológia + D1 vitamin, B1, B6, B12 vitaminokban gazdag – koleszterin és vércukorszabályozó). Hasonlóképp a késő ősz, az enyhe tél gombája egy másik laskagomba faj, az ördögszekér laska – kezd elterjedni a Börzsöny hegyi kaszálóin, rétjein, legelőin. Mint a nevéből kiderül, a mezei iringóval gyökérkapcsolt faj. Étkezési értéke és gyógyhatásai is kiemelkedő.

Szép és jóízű zsákmánygomba a kizárólag – sajnos egyre pusztuló – fenyőültetvényekben termő fagyálló csigagomba.

Fagyálló csigagomba

Semmiképp nem hagynám ki a téli ködben, párában is termő, gyakorlatilag egész esztendőben felszedhető, a kínai gyógyászatban több ezer éves múlttal rendelkező júdásfül gombát a decemberi gyűjtögetni valók közül. Ez a különös megjelenésű faj időnként nagy telepekben bukkan elénk, midig nagy örömet szerez – bár önmaga meglehetősen ízetlen, de kiválóan felveszi a fűszerek ízét.

Júdásfül gomba

A legnagyobb kedvencem télen a téli fülőke. Ez a szintén gyógygomba (vérhígító, cukor és koleszterin szabályzóhatású) igen mutatós. Főként fűz, és nyárfa élő, és holt anyagán szedjük – tehát árterek, berkek járása során. A karácsonyi halétek mellé bakonyi mártásnak készítem és a távolkeleti gombás ételek anyagaként használom fel leginkább.

Téli fülőke

Szóval, decemberben sem üres a gyűjtögetők kosara, asztala.

A „BÖRZSÖNY KAPUJA GYŰJTÖGETŐS TÚRÁK” szombatonként zajlanak, csütörtöktől lehet jelentkezni a „Gyula bátya háza tája” ( https://www.facebook.com/gyula6511 ) facebook oldalon üzenetírással. Privát túrák is rendelhetők. A kirándulások gyerek, nyugdíjas és kutyabarát események és tömegközlekedéssel is elérhetők.

(K.Gy.)

Ha tetszett a cikk oszd meg!