
„Az együtt muzsikálás öröme az még mindig töretlen” – Csík zenekar INTERJÚ
Varázslatos óévbúcsúztató koncertre készül az esztendő utolsó napjaiban a Csík zenekar, ami egy remek apropó volt arra, hogy beszélgessek velük egyet.
– Rendkívül mozgalmas éve van a Csík zenekarnak. Jutott idő pihenésre, nyaralásra, vagy ezúttal a koncerteké volt a főszerep?
– Nagyon hosszú szezonunk volt, májustól egészen szeptember végéig. Annyiban volt más, mint az előző években, hogy idén azért már tartottunk egy kb. 10 napos szünetet és végre nyáron tudtunk mi is nyaralni menni a családjaink legnagyobb örömére.
– Ennyi év után is ugyanakkora örömet jelent felmenni a színpadra, beülni a turnébuszba?
– Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nyáron mondjuk 40 fokba kitörő örömmel ülünk be a mikrobuszba, viszont amikor megérkezünk, és amikor az ember végre fölmehet a színpadra és megszólal az első hang, akkor szerintem mindenkinek fölszalad a szája egészen a füléig, mert az együtt muzsikálás öröme az még mindig töretlen.
– Tiszta forrás címmel adnak óévbúcsúztató koncertet december 28-án a Kongresszusi Központban. Elég rendhagyó estének ígérkezik. Milyen koncepció mentén válogatták a vendégeket és a dalokat?
– Az óévbúcsúztató koncertek szándékaink szerint általában egyediek és megismételhetetlenek. Mindig olyan vendégeket hívunk, akiknek zenei munkássága első látásra talán távolinak tűnik a zenekar megszokott muzsikájához képest, de úgy gondolom, hogy az idei vendégekkel is az lesz, hogy nagyon szépen bele fognak tudni illeszkedni abba a zenei szövegbe, amit majd közösen fogunk tudni megalkotni. Az eddigi próbák alapján nagyon-nagyon izgalmas koncertnek nézünk elébe.
– Fellép Önökkel Nótár Mary, Beck Zoli a 30Y énekese és Kiss Tibi, a Quimby frontembere is, a kiírás pedig azt ígéri, nem csak a saját dalaik átiratában, hanem autentikus népzenei produkciókban is. Ezeket együtt, az énekeseket bevonva választották ki, vagy más volt a rendezőelv?
– A velünk fellépő művészek közül volt, aki konkrét szándékkal érkezett, tehát volt, aki tudta, hogy már mit szeretne velünk énekelni és volt olyan, akinek mi ajánlottunk és volt olyan, akivel több variációt is végig néztünk. Hát hál’ istennek a magyar népzene kincsestára olyan nagy, hogy volt miből válogatni. Úgyhogy szerintem mindenki meg tudta találni azt, ami igazán a szívéhez és a lelkéhez közel állt, és bízom benne, hogy a közönség is értékelni fogja ezt.
– A saját dalaik átiratánál a népszerűbb darabok közül válogattak, vagy inkább a meglepetésre törekedtek?
– A legfontosabb rendező elv az az, hogy tetsszen a zenekarnak az az adott könnyűzenei téma, könnyűzenei dal, amit éppen saját képünkre formálunk, és nagyon-nagyon fontos, hogy úgy kerüljön egymáshoz közel a könnyű műfaj és a népzene, hogy az teljesen természetesnek tűnjön, tehát ne tűnjön az, hogy valami mintha picit meg lenne erőszakolva csak azért, hogy népies legyen. Szerintem az soha nem működött, vagy szerintem nem is működne.
– A változó szerencse szekerén címmel egy Petőfi Sándor, Úti levelek című művére koncentráló műsorral koncerteztek. Honnan jött ennek koncepciója, mit jelent Önöknek Petőfi költészete, élete? Várható még előadás ezzel a műsorral?
– Petőfi műsorunkat gyakorlatilag a Petőfi Bicentenárium motiválta, tehát ez volt az, ami miatt megcsináltuk ezt a műsort. Petőfi nagyon érdekes, mert ugye hát mindenki rengeteg Petőfi verset olvasott gyerekkorában, fiatalkorában. Én például az Úti leveleket nem ismertem, az nagyon kellemes meglepetés volt. Illetve olyan verseket ismertem meg a műsor által, amiket én, bár sok Petőfi verset olvastam, soha életemben nem hallottam.
A költő régi nagy ismert versei néha teljesen más hangsúlyt kaptak azáltal, hogy a két kiváló színművész előadta őket. Tehát nekünk egy nagyon-nagyon pozitív dolog volt, a közönség nagyon szerette és nyilván mi is úgy tervezzük, hogy jövőre lesznek belőle még előadások.
– Elképzelhető, hogy a jövőben más költő munkásságából merítve hasonló műsor születik? Ha igen, vannak esetleg kiszemeltek?
– Más költővel jelen pillanatban most nem foglalkoztunk, de hát semmi nincs kizárva.
– Van-e esetleg olyan terv, vagy mondjuk úgy álom, amit a zenekar még mindenképpen szeretne megvalósítani?
– A három évvel ezelőtti „A dal a miénk” című LGT feldolgozásokat tartalmazó lemez előtt, utoljára saját dalokat tartalmazó album 2014-ben jött ki, tehát jövőre éppen 10 éves lesz az utolsó saját dalokat tartalmazó lemezünk. Szeretnénk mindenképpen kiadni egy olyan lemezt, ami az azóta megszületett, sok esetben fel is vett, de meg nem jelentetett dalokat tartalmazza.
Szénégető Richárd – Ric$