“Ezt a könyvet különösen nehéz volt megírni…” – Bíró Szabolcs INTERJÚ

Bíró Szabolcs az egyik legsikeresebb történelmi regénysorozat, az Anjouk szerzője. Nemrégiben jelent meg a kilencedik kötet, amely talán az eddigi legsötétebb. Erről beszélgettem az íróval.

– Februárban jelent meg a nagy sikerű Anjouk-sorozat 9. kötete, Az ifjú lovagkirály-trilógia lezárása, A pusztulás dala. Végeztél valamiféle számvetést, így a sorozat kétharmadánál?

– Volt néhány olyan pillanatom írás közben, amikor mellbevágott a felismerés, hogy már itt tartunk. Egy évtizede jelennek meg ezek a regények, ez idő alatt pedig elképesztően sok minden történt. Még be sem fejeztem a könyv írását, amikor már elkezdtem kitalálni, hogyan kezdődjön a következő regény – és ezzel a következő trilógia. Arra is ráébredtem, hogy komolyan meg kell terveznem a „maradék” hat rész cselekményívét, nehogy túllépjem a tervezett 15 részt.

– Talán ez az eddigi legnagyobb szabású történelmi eseményeket felvonultató kötete a sorozatnak. Igényelt esetleg speciális kutatómunkát a nápolyi hadjárat vagy épp a pestisjárvány feldolgozása?

– Szerencsére az elejétől fogva kiváló szakkönyvekből meríthetek, így nem éreztem, hogy nehezebb lenne ezt az időszakot feldolgozni, mint mondjuk a királytalálkozók korszakát, Zách Felicián merényletét vagy a posadai csatát. Egyszerűen csak más könyveket kellett hozzá leemelni a polcról. Az azonban elég hamar kiderült számomra, hogy a szakirodalom jellemzően vagy a pestisjárvánnyal foglalkozik, vagy a nápolyi hadjáratokkal. Olyan munkát nem találtam, ami összefüggéseiben vizsgálná a kettőt. Úgyhogy ez különösképpen megdolgoztatott íróként: ki kellett találnom, vajon hogyan zajlottak le komplett hadjáratok, miközben végig ott dühöngött ez a hihetetlenül pusztító kór. Milyen hatással volt a katonákra, hogyan lehetett bátorsága a hadaknak tömegesen útra kelni egy ilyen időszakban? Mindez komoly kihívást jelentett.

– A pestis, vagyis a fekete halál kis túlzással főszereplője a regénynek. Vannak is emiatt elég keményen torokszorító pillanatok a könyvben. Volt, amikor azt érezted, hogy túl megterhelő ezt megírni? Esetleg segített az írásban a közelmúlt pandémiás időszaka?

– Hát hogyne, ezt a könyvet különösen nehéz volt megírni! Eredetileg úgy terveztem, hogy 2024 augusztusában lezárom a kéziratot. Aztán úgy éreztem, kell még egy hónap a teljes munkához. Végül november közepén lett kész a regény, de még egészen január első napjaiig javítottam. Közben egyszer le is betegedtem – ennyire sokat vett ki belőlem ez a munka. A Covid-időszakból mindössze annyit merítettem, hogy bele-beleloptam a szereplők párbeszédeibe néhány cinikus, kétkedő véleményt a járvány kapcsán.

– A sorozatból még hátravan hat kötet és megannyi izgalmas történelmi esemény. Van ezek között olyan, aminek a megírását nagyon várod, esetleg amitől tartasz egy kicsit?

– Jellemző rám, hogy minden olyan esemény feldolgozásától tartok, aminek egyébként nagyon várom a megírását. Ilyen volt a mühldorfi csata, a teljes ötödik kötet, a nápolyi és a visegrádi királytalálkozó, és még sorolhatnám. Vannak olyan történelmi események, amelyeknek a megírására évekig készülök, aztán mire eljutok odáig, lever a víz, és leblokkolok a feladat nagyságától. Napokig kerülgetem, mint valami nagyvadat, aztán kiderül, hogy ezeket a részeket is ugyanúgy kell megírni, mint a többit: egyik szót a másik után, ahogy a legtermészetesebben felszínre tör az emberből.

– Tavasszal ismét lesz Székirodalmi Könyvturné. Van valamilyen apropója vagy érdekessége az idei országjárásnak?

– Számomra ez egy ünnepi turné, két okból is: tízéves az Anjouk-sorozat (ugyanennyi ideje vagyok az Athenaeum Kiadó szerzője), és tizenöt éve publikálok a saját nevemen, Bíró Szabolcsként. A turné érdekessége pedig, hogy hat év után idén ismét lesznek közös eseményeink Benyák Zoltán barátommal. Nem a teljes turnét bonyolítjuk együtt, de a tavaszi–nyári országjárás fele tekinthető közös Benyák–Bíró könyvturnénak. A szezon utolsó eseményén pedig egy másik kedves pályatársammal, Benkő Lászlóval tartunk majd közös előadást.

Szénégető Richárd – Ric$Cast, Adj egy ötöst! podcast

Ha tetszett a cikk oszd meg!